Cel projektu

Działalność inwestycyjna przedsiębiorstw ma swoje pozytywne przełożenie na rozwój i wzrost podmiotów gospodarczych oraz zwiększenie ich przewagi konkurencyjnej. Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw zależy od potencjału rynku, na którym działają oraz od możliwości finansowych samych zainteresowanych. Należy zwrócić uwagę, że inwestycje pełnią kluczową rolę w procesie rozwoju i poprawie konkurencyjności sektora MŚP. Aby doprowadzić do stabilnego i długotrwałego wzrostu oraz rozwoju przedsiębiorstwa, małe i średnie firmy powinny przyjmować odpowiednie kierunki i rozmiary inwestowania. 

Głównym celem projektu jest ustalenie charakteru oraz efektów zastosowanych działań inwestycyjnych na obszarze przedsiębiorstw MŚP. Szczególna uwaga zostanie skierowana na podejmowane przez firmy działania, które przyczyniają się do rozwoju podmiotów gospodarczych, m.in. poprzez wniesione nakłady na inwestycje rzeczowe w środki trwałe (np. drobne urządzenia, maszyny, budowę linii technologicznych), a także inwestycje w kapitał intelektualny, (np. zakup know-how oraz szkolenie pracowników) jak również wprowadzenie o charakterze innowacyjnym (na poziomie samego przedsiębiorstwa, regionu lub w skali całego kraju albo świata) nowego lub też ulepszenie dotychczasowego produktu bądź usługi. Możliwe jest także wdrożenie informatycznych systemów wspierających zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie. Działalność rozwojowa i inwestycyjna sektora MSP może wynikać także z nawiązywania współpracy z innymi firmami lub jednostkami badawczo-rozwojowymi. 

Efektem prowadzonego projektu będzie ustalenie zakresu działalności inwestycyjnej, uwarunkowań i efektów wdrożonych inwestycji ze zwróceniem uwagi na źródło finansowania tych inwestycji oraz ich wpływu na obecną sytuację ekonomiczną.

 

Czym jest inwestycja w firmie?

To przeznaczenie środków finansowych z dowolnego źródła na różnego rodzaju przedsięwzięcia, mające na celu przyniesienie określonych efektów w firmie w ramach prowadzonej działalności produkcyjnej lub usługowej w postaci, np.: powiększenia lub odtworzenia składników majątku firmy, modernizacji technologii, wzrostu zysku, obniżenia kosztów, zwiększenia konkurencyjności i innych.
Inwestycje mogą obejmować następujące obszary:

  1. obszar rzeczowy - np. urządzenia, maszyny, budynki, grunty;
  2. obszar niematerialny - np. szkolenia pracowników, oprogramowanie, promocja i reklama, badania i rozwój;
  3. finansowy oparty na lokacie kapitału.

 

O czym należy pamiętać?

Nie jest istotny rozmiar samej inwestycji jak i wielkość środków finansowych jakie zostaną na nią poniesione.
Istotny jest sam fakt dokonania zmiany/zakupu (nawet niewielkiej jak choćby poprzez zakup nowego laptopa lub oprogramowania do firmy), które ma wpływ na poprawę/rozwój funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

 

Obszar realizacji projektu

Projektem objęte są przedsiębiorstwa mające swoją siedzibę na obszarze Polski, które dokonały inwestycji bez względu na ich wielkość w latach 2007-2015.
 

        Źródło: Aotearoa